Filtry na vodu (vodní filtry)

DOPORUČENÍ PRO VÝBĚR FILTRŮ NA VODU

Filtry na vodu slouží k odstranění mechanických nečistot pomocí tlakové filtrace vody (filtry na vodu neodstraňují rozpuštěné látky, na zachycení některých z nich lze použít filtr s aktivním uhlím).
Filtr na vodu se skládá z filtračního pouzdra a použité filtrační vložky, která může ale nemusí být součástí jeho dodávky. Voda na jedné straně vtéká do filtračního pouzdra, protéká filtrační vložkou (svíčkovým filtrem), na které dojde k zachycení nečistot, přefiltrovaná (čistá) voda vytéká druhou stranou z filtračního pouzdra.
Součástí dodávky filtračních pouzder filtrů na vodu mimo typu OVV s odkalovacím ventilem nejsou filtrační vložky.
Filtry na vodu (vodní filtry) jsou dodávány s různými rozměry připojení vhodného pro většinu používaných potrubí. Filtry na vodu jsou z plastu, pouze filtr na vodu typ 3P 9 3/4", 2" a typ SYR DF a DFR má hlavu (horní část) z důvodu zajištění potřebné pevnosti z kovu (mosazi).
U každého typu filtračního pouzdra filtru na vodu jsou na kartě SOUVISEJÍCÍ ZBOŽÍ uvedeny typy filtračních vložek, které lze do něj použít.

Filtr na vodu (vodní filtr) se vybírá podle:

 • Požadovaného max. průtoku (filtr na vodu/filtrační pouzdro označené 5" - menší průtok, 9 3/4" - větší průtok, konkrétní hodnota průtoku závisí na typu použité filtrační vložky). Max. průtokem se rozumí součet průtoků z různých odběrných míst, ke kterým může současně dojít, např. napouštění vany a spotřeba myčky. Pokud zvolíte typ 9 3/4" s dimenzí odpovídající potrubí v místě instalace, neměli by jste nic pokazit.
 • Rozsahu velikosti zachycených nečistot (hodnota "mcr" u filtračních vložek na kartě SOUVISEJÍCÍ ZBOŽÍ).
 • Rozměru připojení do potrubí (uvedeno v názvu zboží).
 • Teploty filtrované vody (studená - neoznačeno, HOT - horká).

Filtrační vložky z nabídky lze použít do dříve prodávaných filtrů na vodu OPERA a SEKO. U filtrů OPERA je označení shodné jako nyní - pouze místo názvu výrobce OPERA je uvedeno MANTA. Filtrům SEKO MEDIUM odpovídají filtrační vložky MANTA označené 5", filtrům SEKO MAIOR odpovídají filtrační vložky MANTA označené 9 3/4".

Filtrační vložky se vybírají podle:

 • Nejmenší velikosti částic, které mají zachycovat (hodnota "mcr" = mikrony).
 • Průtoku (je uveden v popisu zboží nebo filtrační vložky).
 • Použití (u některých typů filtračních vložek) - na jedno použití nebo na vícenásobné (omyvatelné) s časovým omezením většinou 1 rok.

Čím menší mají filtrační vložky uvedenou hodnotu mikronů (mcr), tím menší (jemnější) nečistoty dokáží z vody odstranit. Čím méně nečistot voda obsahuje, tím déle filtr na vodu vydrží.
Při výběru optimální hodnoty mikronů u filtrační vložky je problém v tom, že není v silách "normálního člověka" zjistit velikost mechanických nečistot přítomných ve znečištěné vodě. Jako optimální se doporučuje cca 80 mikronů. Další možností je provést praktickou zkoušku zakoupením nejdříve jednorázové filtrační vložky, následné praktické vyzkoušení a v případě dosažení požadované účinnosti objednání provedení s vícenásobným použitím.
Nemůžeme Vám také sdělit, jaké množství nečistot filtrační vložka zachytí, než dojde ke zvýšení tlakové ztráty na hodnotu, kdy je nutná její výměna. Záleží na filtračních vlastnostech mechanických nečistot obsažených ve filtrované vodě. Dobré vlastnosti má např. jemný písek, špatné např. jíl.

Pěnová filtrační vložka má v porovnání s vložkou s návinem polypropylénového vlákna větší těsnost a tvárnost materiálu vložky. Nemůže u ní dojít k uvolnění nitek ani k prasknutí návinu.

Mezi filtry na vodu jsou následující rozdíly:

 • Provedení filtru na vodu (filtračního pouzdra)  9 3/4" s typovým označením OVV je osazeno odkalovacím ventilem sloužícím k pročištění omyvatelné filtrační vložky.
 • Provedení filtru na vodu (filtračního pouzdra) HOT je určeno pro filtraci horké vody do teploty 90 °C, stejné označení HOT mají i návinové filtrační vložky určené pro horkou vodu.
 • Filtr na vodu SYR FR nemá na rozdíl od typu DFR regulátor tlaku vytékající vody. Obě provedení se čistí ručně odkalením, při čištění se nemusí rozebírat, na nerezovém filtru umožňují zachycení nečistot o velikosti nad 90 mikronů. Jsou osazeny mosazným šroubením a závitem na připojení manometru.
  Vyšší pořizovací cena je kompenzována nižšími provozními náklady (není třeba kupovat filtrační vložky) a menší pracností při čištění.
 • Typ SYR DFR umožňuje mimo vlastní filtrace i snížení tlaku v rozvodu vody na hodnotu 1 až 6 barů a odstranění kolísání tlaku v rozvodu vody.
Instalaci filtru na vodu doporučujeme na přívod vody (za vodoměr u vodovodu, na výtlak domácí vodárny nebo čerpadla) nebo před jednotlivé spotřebiče (pračka, WC, myčka, ...).
Dostáváme často dotazy na možnost instalace filtru na vodu na sací potrubí čerpadla nebo domácí vodárny. V principu je to možné za podmínky, že hydraulický odpor filtru na vodu při čerpání nezpůsobí zvýšení dopravní výšky nad hodnotu 7,5 m (je tedy nutná častá kontrola a včasná výměna filtru). Pokud filtr na vodu nainstalujete na výtlačné potrubí a zapomenete na jeho kontrolu, jeho zanesení poznáte podle snížení tlaku a průtoku v rozvodu vody, čerpadlu to ale neuškodí. Ztráta v metrech dopravní výšky se bude zvyšovat úměrně se zanesením filtru nečistotami.

Na jeden mechanický filtr na vodu lze připojit více spotřebičů (na jeden filtr patřičné dimenze lze bez problémů napojit i celý dům).
Na připojení je třeba použít spojovací materiál s rovným (ne kónickým) závitem.

Nabídka filtračních vložek je doplněna o filtr s aktivním uhlím a o změkčovací filtr s polyfosfátovou solí. Před tyto filtry je třeba předřadit filtr na vodu na zachycení mechanických nečistot, aby nedocházelo k jejich zanášení.
 • Filtr s aktivním uhlím: Odstranění zápachu, nepříjemných pachů a chutí způsobených organickými látkami. Odstranění chlóru.
 • Filtr s polyfosfátovou solí: Úprava (změkčení) vody, která není určena k pitným účelům. Pro nerovnoměrné dávkování polyfosfátů určené k ošetření ohřívačů, bojlerů a potrubí proti rzi a vodnímu kameni.

Výpis zboží v pořadí: Podle abecedy Od nejnižší ceny Zobrazení:
Výběr podle výrobců:   Vše 
MANTA ECOLOGICA SYR
Hledat dle sablony parametruPorovnat Porovnat vybrané  (celkem:0):


Filtr na vodu - pouzdro 3P 5“, DN 1" MANTA ECOLOGICA

Na filtraci vody (odstranění mechanických nečistot, např. zákal, písek, rez), připojení 1".
Cena: 492,- Kč s DPH 407,- Kč bez DPH

Filtr na vodu - pouzdro 3P 5“, DN 1/2" MANTA ECOLOGICA

Na filtraci vody (odstranění mechanických nečistot, např. zákal, písek, rez), připojení 1/2".
Cena: 421,- Kč s DPH 348,- Kč bez DPH

Filtr na vodu - pouzdro 3P 5“, DN 3/4" MANTA ECOLOGICA

Na filtraci vody (odstranění mechanických nečistot, např. zákal, písek, rez), připojení 3/4".
Cena: 485,- Kč s DPH 401,- Kč bez DPH

Filtr na vodu - pouzdro 3P 9 3/4", DN 1" MANTA ECOLOGICA

Na filtraci vody (odstranění mechanických nečistot, např. zákal, písek, rez), připojení 1".
Cena: 549,- Kč s DPH 454,- Kč bez DPH

Filtr na vodu - pouzdro 3P 9 3/4", DN 2" MANTA ECOLOGICA

Na filtraci vody (odstranění mechanických nečistot, např. zákal, písek, rez), připojení 2", mosazná hlava, max. teplota 70 °C.
Cena: 3 885,- Kč s DPH 3 211,- Kč bez DPH

Filtr na vodu - pouzdro 3P 9 3/4", DN 3/4" MANTA ECOLOGICA

Na filtraci vody (odstranění mechanických nečistot, např. zákal, písek, rez), připojení 3/4".
Cena: 567,- Kč s DPH 469,- Kč bez DPH

Filtr na vodu - pouzdro 3P 9 3/4", DN 5/4" MANTA ECOLOGICA

Na filtraci vody (odstranění mechanických nečistot, např. zákal, písek, rez), připojení 5/4".
Cena: 816,- Kč s DPH 674,- Kč bez DPH

Filtr na vodu - pouzdro 3P 9 3/4", DN 6/4" MANTA ECOLOGICA

Na filtraci vody (odstranění mechanických nečistot, např. zákal, písek, rez), připojení 6/4".
Cena: 1 245,- Kč s DPH 1 029,- Kč bez DPH

Filtr na vodu OVV 5", DN 1" MANTA ECOLOGICA

Na odstranění mechanických nečistot z vody filtrací, s odkalovacím ventilem a omyvatelnou CRL vložkou 50 mcr, připojení 1".
Cena: 782,- Kč s DPH 646,- Kč bez DPH

Filtr na vodu OVV 5", DN 1/2" MANTA ECOLOGICA

Na odstranění mechanických nečistot z vody filtrací, s odkalovacím ventilem a omyvatelnou CRL vložkou 50 mcr, připojení 1/2".
Cena: 705,- Kč s DPH 583,- Kč bez DPH