Jak vyčistit studnu nebo vrt?

Vyčištění vrtu nebo studny by měl provést studnař. Pokud si ho chcete provést z jakéhokoliv důvodu sami, nejčastěji se používají následující dvě možnosti:
- Pomocí ponorného vibračního čerpadla typu MALYŠ. Nevýhodou jsou vibrace, které v některých případech způsobují uvolňování nečistot.
- Pomocí ponorného vřetenového čerpadla.

Pokud potřebujete čerpat znečištěnou vodu ze studny/vrtu, je to vždy problém, protože všechna ponorná čerpadla (odstředivá, vřetenová, vibrační) s výjimkou kalových jsou určena pouze pro čerpání čisté vody. Proto přítomnost písku nebo jiných abrazivních nečistot bude mít vždy negativní vliv na životnost použitého čerpadla a je třeba s touto skutečností počítat.
Z důvodu nízké ceny se nejčastěji používají ponorná vibrační čerpadla typu MALYŠ (https://www.e-cerpadla.cz/cerpadla-ponorna-ponorne-vibracni-cerpadlo-malys-c-371_309.html). I u nich se ale musí počítat se sníženou životností.
Při použití ponorného vřetenového čerpadla se také sníží jejich životnost, ale na rozdíl od odstředivých je výměna hydraulické části (stator, rotor) jednoduchá a jejich výměna je možná svépomocí bez zasílání do opravny. Opotřebitelné části vřetenového čerpadla jsou poměrně levné a lze je u nás objednat jako náhradní díl v nabídce čerpadla na kartě SOUVISEJÍCÍ ZBOŽÍ nebo v nabídce ČERPADLA PONORNÁ/PONORNÁ VŘETENOVÁ ČERPADLA/PŘÍSLUŠENSTVÍ.

U výše doporučených ponorných vibračních čerpadel a u ponorných vřetenových čerpadel je třeba věnovat pozornost hodnotě max. hloubky ponoru, kterou najdete v nabídce na kartě PARAMETRY.

Pokud se studnu/vrt nepodaří vyčistit, nebo se při čerpání do vody dostává např. písek, nebo jíl, je to opět problém. Může pomoci umístění čerpadla co nejvíce nad dnem. Někteří výrobci uvádí u některých typů jejich vhodnost pro případ přítomnosti písku, bohužel praktické zkušenosti tomu neodpovídají. Jako nejefektivnější se zatím jeví použití celonerezových ponorných čerpadel, ale i u nich je třeba počítat se zkrácenou životností.