Jak se vyhnout kritickým chybám při výběru čerpadla a domácí vodárny

Nákupní rádce

Bazénové čerpadlo se vybírá podle pískové filtrace (parametrů pískového filtru). Písková filtrace se vybírá podle objemu bazénu.
Na rozdíl od "normálních" čerpadel jsou u bazénových kladeny požadavky na malou spotřebu energie a velký průtok. Bazénová čerpadla jsou konstruována pro trvalý provoz.
Bazénová čerpadla zajišťují oběh vody v bazénu a instalují se před filtrační jednotku. Mají odnímatelný sběrný koš na zachycení vlasů a podobných nečistot.
Bazénové čerpadlo by mělo být schopno za 5 hodin přečerpat celý objem vody v bazénu.
Čerpadla LEO XKP, BRILIX, Vagner Pool Preva, Micro Delfino a CALPEDA lze použít i pro slanou vodu.
Bazénová čerpadla LEO XKP554E, CALPEDA MPC(M), Vagner Pool Preva a Leader Pumps SPP jsou samonasávací (za podmínky zavodnění čerpadla), hodnoty sací výšky a tomu odpovídající doby nasátí vody jsou uvedeny v prospektu.
Bazénová čerpadla Vagner Pool Preva je vhodné instalovat čerpadlo do geometrické výšky menší než 3,5 m nad vodní hladinou. K dosažení optimálního samonasávání by čerpadlo nemělo být instalováno výše než 2,5 m nad vodní
hladinou.
Bazénová čerpadla BRILIX FXP samonasávací nejsou a musí se proto vždy celý okruh zavodnit. Doporučené umístění je proto pod úrovní hladiny vody v bazénu. K čerpadlu nejde objednat elektromotor jako náhradní díl.

Protože u bazénových čerpadel je jedná o uzavřený okruh, nelze pro jejich výběr použít výpočet uvedený na stránce "Výpočet dopravní výšky a přepočet jednotek".

Postup při výběru bazénového čerpadla

 • Podle parametrů starého čerpadla (v případě náhrady). Porovnejte hodnotu max. průtoku Qmax. a max. dopravní výšky Hmax. původního čerpadla (uvedeno na jeho štítku) s hodnotami uvedenými v krátkém popisu zboží v naší nabídce (max. hodnota je vždy ta větší z rozmezí). Vyberte si typ, u něhož se hodnoty co nejméně liší. Pokud vyhovovalo původní čerpadlo, bude vyhovovat i nové.
 • Podle pískového filtru. Správná funkce pískového filtru je dosažena pouze v určitém rozmezí rychlosti proudění filtrované vody pískovou náplní. Existují pískové filtry různých konstrukčních řešení, proto je třeba, aby bazénové čerpadlo vždy vyhovovalo provedení pískového filtru. Z tohoto důvodu výrobce ke každému pískovému filtru přiřadí bazénové čerpadlo, které mu svými parametry vyhovuje. Ve většině případů výrobci levných pískových filtrů hodnoty potřebné pro výběr bazénového čerpadla bohužel neuvádějí.
  Pokud se k pískovému filtru nainstaluje nevhodné čerpadlo, může dojít ke snížení jeho účinnosti při filtraci i při proplachu.
 • Provedení čerpadla - normální nebo samonasávací.
  Samonasávací bazénové čerpadlo můžete umístit nad úroveň hladiny vody v bazénu, výškový rozdíl záleží na vlastnostech konkrétního typu. Přestože si zavodněné bazénové čerpadlo dokáže vodu nasát, doporučujeme na sací potrubí instalaci zpětné klapky, která zamezí vytečení vody ze sacího potrubí po ukončení čerpání, zlepší provozní podmínky a tím prodlouží i jeho životnost. Pokud instalována nebude, bazénovému čerpadlu bude nasátí vody trvat dlouho.
  Normální čerpadlo musí být vždy umístěno pod úrovní hladiny v bazénu.
 • Doplnění soustavy o tepelné čerpadlo nebo o solární ohřev. Ztráty v uzavřeném okruhu se stanovují jiným postupem než u soustav s výtokem čerpané kapaliny. Protože výpočet pro uzavřené soustavy nemáme k dispozici, nemůžeme Vám poradit vhodná čerpadla pro tyto aplikace.

Čerpadla BRILIX FXP mají krytí elektrické skříňky IPX5. Tento stupeň značí ochranu elektrické části čerpadla proti tryskající vodě (voda z 6,3 mm trysky míří na zařízení ze všech úhlů, při průtoku 12,5 litrů za minutu a tlaku 30 kN/m2 po dobu 3 minut ze vzdálenosti 3 metrů). Čerpadlo jako celek není vodotěsné. V zadní části čerpadla je nainstalována chladící vrtulka, na které je umístěn kryt. Ten samozřejmě nemůže být vodotěsný. V návodu čerpadla FXP je uvedeno, že čerpadlo musí být chráněno před nadměrnou vlhkostí. To znamená, že prostor s čerpadlem musí být pravidelně odvětráván, aby nedocházelo ke kondenzaci vody a tím nemohlo dojít k poškození čerpadla.

Výměna pískové náplně v pískovém filtru se provádí přibližně jednou za 5 roků. Nejdříve se z pískového filtru odčerpá voda do odpadu (přívod a odtok do bazénu se zavře). Čerpadlo se odpojí od elektřiny. Z filtrační nádoby se odpojí přívody a šesticestný ventil, nádoba se otočí a písek vysype. Postup nasypání nového písku je popsán v návodu.

Klikněte zde pro více informací

Bazénové čerpadlo Vagner Pool Preva 33, 230 V

Pro filtrační okruh bazénů do objemu 30 m3 včetně slané vody. Průtok 0 až 12,5 m3/hod, dopravní výška 11,5 až 3 m.

5637
Cena: 9 330 Kč  s DPH 7 711 Kč  bez DPH
Odložená platba Twisto Možnost odložení zaplacení
zboží až o 30 dnů
Množství: ks
Doprava:
ZDARMA
Dostupnost: Podle možností výrobce
Kód zboží: 1BP01-01-014
Hmotnost: 7.90 kg
Vyrábí: Logo_vagner_pool
Popis produktu
Parametry
Videoprůvodce

Popis produktu

Použití:

 • Oběh vody při filtraci v nadzemním i zabudovaném bazénu.
 • Odstranění vlasů a ostatních nečistot.
 • Pro bazény do objemu 30 m3.
 • Pro sladkou i slanou a mořskou vodu (pro slanou vodu do 5 g/l (<0,5%) a nad 5 g/l (>0,5%)).
 • Průtok 6 m3/hod.

Technické informace
Nejdůležitější údaje jsou uvedeny na kartě PARAMETRY. Další informace získáte kliknutím na odkaz na PROSPEKT a na NÁVOD.
Každý kus je testován (má svůj evidenční „rodný“ list s naměřenými technickými údaji přiložen na zadní straně návodu).
Tělo čerpadla a difusor z polypropylenu zesíleného skelným vláknem dodává nadstandardní životnost.
Průhledný polykarbonátový kryt pro jednoduchou kontrolu předfiltru.
Jedinečný konický systém těsnění víka předfiltru.
Připojení vnitřní závit 1 1/2“ nebo rozebíratelným napojením s výstupem pro lepení DN 50 mm.
Těsnící segment z karbon-keramiky a nerez oceli AISI 316 je v turbíně uložen na bronzovém zástřiku.
Osa čerpadla není v kontaktu s čerpanou vodou.
Motorová ložiska s doživotním mazáním pro dlouhou životnost a tichý chod.
Nižší provozní teplota motoru.
Hlučnost 70 dB.

Charakteristika čerpadla

Parametry

Pohon čerpadla: elektromotor 230 V
Maximální příkon elektromotoru: 0.38 kW
Výkon elektromotoru: 0.25 kW
Krytí: 55 IP
Sací výška max.: 2.50 m
Průtok min.: 0 m3/hod.
Průtok max.: 12.50 m3/hod.
Dopravní výška max.: 11.50 m
Dopravní výška min.: 3 m
Dimenze připojení - sání: 2
Dimenze připojení - výtlak: 2
Teplota čerpané kapaliny max.: 40 °C
Hmotnost: 7.90 kg
Záruka: 24 měsíců
Dotaz na zboží

Dotaz na zboží "Bazénové čerpadlo Vagner Pool Preva 33, 230 V"