Jak se vyhnout kritickým chybám při výběru čerpadla a domácí vodárny

Nákupní rádce

Bazénové čerpadlo se vybírá podle pískové filtrace (parametrů pískového filtru). Písková filtrace se vybírá podle objemu bazénu.
Na rozdíl od "normálních" čerpadel jsou u bazénových kladeny požadavky na malou spotřebu energie a velký průtok. Bazénová čerpadla jsou konstruována pro trvalý provoz.
Bazénová čerpadla zajišťují oběh vody v bazénu a instalují se před filtrační jednotku. Mají odnímatelný sběrný koš na zachycení vlasů a podobných nečistot.
Čerpadla LEO XKP, BRILIX, Vagner Pool Preva a CALPEDA lze použít i pro slanou vodu.
Bazénová čerpadla LEO XKP554E, CALPEDA MPC(M), Vagner Pool Preva a DAB SPP jsou samonasávací (za podmínky zavodnění čerpadla), hodnoty sací výšky a tomu odpovídající doby nasátí vody jsou uvedeny v prospektu.
Bazénová čerpadla Vagner Pool Preva je vhodné instalovat čerpadlo do geometrické výšky menší než 3,5 m nad vodní hladinou. K dosažení optimálního samonasávání by čerpadlo nemělo být instalováno výše než 2,5 m nad vodní
hladinou.
Bazénová čerpadla BRILIX FXP samonasávací nejsou a musí se proto vždy celý okruh zavodnit. Doporučené umístění je proto pod úrovní hladiny vody v bazénu. K čerpadlu nejde objednat elektromotor jako náhradní díl.

Protože u bazénových čerpadel je jedná o uzavřený okruh, nelze pro jejich výběr použít výpočet uvedený na stránce "Výpočet dopravní výšky a přepočet jednotek".

Postup při výběru bazénového čerpadla

  • Podle parametrů starého čerpadla (v případě náhrady). Porovnejte hodnotu max. průtoku Qmax. a max. dopravní výšky Hmax. původního čerpadla (uvedeno na jeho štítku) s hodnotami uvedenými v krátkém popisu zboží v naší nabídce (max. hodnota je vždy ta větší z rozmezí). Vyberte si typ, u něhož se hodnoty co nejméně liší. Pokud vyhovovalo původní čerpadlo, bude vyhovovat i nové.
  • Podle pískového filtru. Správná funkce pískového filtru je dosažena pouze v určitém rozmezí rychlosti proudění filtrované vody pískovou náplní. Existují pískové filtry různých konstrukčních řešení, proto je třeba, aby bazénové čerpadlo vždy vyhovovalo provedení pískového filtru. Z tohoto důvodu výrobce ke každému pískovému filtru přiřadí bazénové čerpadlo, které mu svými parametry vyhovuje. Ve většině případů výrobci levných pískových filtrů hodnoty potřebné pro výběr bazénového čerpadla bohužel neuvádějí.
    Pokud se k pískovému filtru nainstaluje nevhodné čerpadlo, může dojít ke snížení jeho účinnosti při filtraci i při proplachu.
  • Provedení čerpadla - normální nebo samonasávací.
    Samonasávací bazénové čerpadlo můžete umístit nad úroveň hladiny vody v bazénu, výškový rozdíl záleží na vlastnostech konkrétního typu. Přestože si zavodněné bazénové čerpadlo dokáže vodu nasát, doporučujeme na sací potrubí instalaci zpětné klapky, která zamezí vytečení vody ze sacího potrubí po ukončení čerpání, zlepší provozní podmínky a tím prodlouží i jeho životnost. Pokud instalována nebude, bazénovému čerpadlu bude nasátí vody trvat dlouho.
    Normální čerpadlo musí být vždy umístěno pod úrovní hladiny v bazénu.
  • Doplnění soustavy o tepelné čerpadlo nebo o solární ohřev. Ztráty v uzavřeném okruhu se stanovují jiným postupem než u soustav s výtokem čerpané kapaliny. Protože výpočet pro uzavřené soustavy nemáme k dispozici, nemůžeme Vám poradit vhodná čerpadla pro tyto aplikace.

Čerpadla BRILIX FXP mají krytí elektrické skříňky IPX5. Tento stupeň značí ochranu elektrické části čerpadla proti tryskající vodě (voda z 6,3 mm trysky míří na zařízení ze všech úhlů, při průtoku 12,5 litrů za minutu a tlaku 30 kN/m2 po dobu 3 minut ze vzdálenosti 3 metrů). Čerpadlo jako celek není vodotěsné. V zadní části čerpadla je nainstalována chladící vrtulka, na které je umístěn kryt. Ten samozřejmě nemůže být vodotěsný. V návodu čerpadla FXP je uvedeno, že čerpadlo musí být chráněno před nadměrnou vlhkostí. To znamená, že prostor s čerpadlem musí být pravidelně odvětráván, aby nedocházelo ke kondenzaci vody a tím nemohlo dojít k poškození čerpadla.

Výměna pískové náplně v pískovém filtru se provádí přibližně jednou za 5 roků. Nejdříve se z pískového filtru odčerpá voda do odpadu (přívod a odtok do bazénu se zavře). Čerpadlo se odpojí od elektřiny. Z filtrační nádoby se odpojí přívody a šesticestný ventil, nádoba se otočí a písek vysype. Postup nasypání nového písku je popsán v návodu.

Klikněte zde pro více informací

Bazénové samonasávací čerpadlo CALPEDA MPCM 21/A, 230 V

Pro filtrační okruh bazénů. Průtok 0 až 17 m3/hod, dopravní výška 13,4 až 5 m.

4372
4371
Cena: 9 805 Kč  s DPH 8 103 Kč  bez DPH
Odložená platba Twisto Možnost odložení zaplacení
zboží až o 30 dnů
Množství: ks
Doprava:
ZDARMA
Dostupnost: Skladem
Kód zboží: ZB00001429
Hmotnost: 11.30 kg
Vyrábí: Calpeda-logo
Popis produktu
Parametry
Videoprůvodce

Popis produktu

Použití:
- Jako oběhové čerpadlo ve filtračních zařízeních pro bazény.
- Vhodné i pro slanou vodu.
- Určeno pro čistou nebo lehce znečištěnou vodu s možným obsahem suspendovaných pevných částic.
- Pro trvalý provoz.

Technické informace
Nejdůležitější údaje jsou uvedeny na kartě PARAMETRY. Další informace získáte kliknutím na odkaz na PROSPEKT.
Samonasávací bazénové čerpadlo se zabudovaným předfiltrem a motorem odděleným od čerpané kapaliny, hodnody sací výšky a tomu odpovídající doby potřebné k nasátí vody jsou uvedeny v prospektu.
Čerpadlo je zhotoveno z vysoce kvalitních plastů, odolných proti korozi a proti vydírání pískem.
Difuzor z nerez oceli.

Charakteristika čerpadla

Parametry

Pohon čerpadla: elektromotor 230 V
Maximální příkon elektromotoru: 1 kW
Krytí: X4 IP
Tepelná pojistka: Ano
Průtok min.: 0 m3/hod.
Průtok max.: 17 m3/hod.
Dopravní výška max.: 13.40 m
Dopravní výška min.: 5 m
Teplota čerpané kapaliny max.: 60 °C
Hmotnost: 11.30 kg
Záruka: 24 měsíců


Dotaz na zboží

Dotaz na zboží "Bazénové samonasávací čerpadlo CALPEDA MPCM 21/A, 230 V"