Jak se vyhnout kritickým chybám při výběru čerpadla a domácí vodárny

Nákupní rádce

Filtry na vodu slouží k odstranění mechanických nečistot pomocí tlakové filtrace vody (filtry na vodu neodstraňují rozpuštěné látky, na zachycení některých z nich lze použít filtr s aktivním uhlím). Zda máte ve vodě mechanické nečistoty poznáte jednoduše. Natočte do nádoby vodu a nechte ji několik hodin stát. Pokud uvidíte na dně nádoby usazeninu, jsou to mechanické nečistoty odstranitelné filtrací.
Filtr na vodu se skládá z filtračního pouzdra a použité filtrační vložky, která může ale nemusí být součástí jeho dodávky. Voda na jedné straně vtéká do filtračního pouzdra, protéká filtrační vložkou (svíčkovým filtrem), na které dojde k zachycení nečistot, přefiltrovaná (čistá) voda vytéká druhou stranou z filtračního pouzdra.
Součástí dodávky filtračních pouzder filtrů na vodu mimo typu OVV s odkalovacím ventilem nejsou filtrační vložky. U každého typu filtračního pouzdra filtru na vodu jsou na kartě PŘÍSLUŠENSTVÍ uvedeny typy filtračních vložek, které lze do něj použít.
Filtry na vodu (vodní filtry) jsou dodávány s různými rozměry připojení vhodného pro většinu používaných potrubí. Filtry na vodu jsou z plastu, pouze filtr na vodu typ 3P 9 3/4", 2" a typ SYR DF a DFR má hlavu (horní část) z důvodu zajištění potřebné pevnosti z kovu (mosazi).

Filtr na vodu (vodní filtr) se vybírá podle

 • Požadovaného max. průtoku (filtr na vodu/filtrační pouzdro označené 5" - menší průtok, 9 3/4" a 10" - větší průtok, konkrétní hodnota průtoku závisí na typu použité filtrační vložky). Max. průtokem se rozumí součet průtoků z různých odběrných míst, ke kterým může současně dojít, např. napouštění vany a spotřeba myčky. Pokud zvolíte typ 9 3/4" nebo 10" s dimenzí odpovídající potrubí v místě instalace, neměli byste nic pokazit.
 • Rozměru připojení do potrubí (uvedeno v názvu zboží).
 • Teploty filtrované vody (studená - neoznačeno, HOT - horká).
 • Rozsahu velikosti zachycených nečistot (hodnota "mcr" u filtračních vložek na kartě PŘÍSLUŠENSTVÍ).

Filtrační vložky vhodné do daného pouzdra se vybírají podle

 • Nejmenší velikosti částic, které mají zachycovat (hodnota "mcr" = mikrony).
 • Průtoku (je uveden v popisu zboží nebo filtrační vložky).
 • Použití (u některých typů filtračních vložek) - na jedno použití nebo na vícenásobné (omyvatelné) s časovým omezením. Bez časového omezení lze používat nerezové filtrační vložky.

Filtrační vložky z nabídky lze použít do dříve prodávaných filtrů na vodu OPERA a SEKO. U filtrů OPERA je změna označení místo 9 3/4" nyní 10" a místo názvu výrobce OPERA je uvedeno SUPREME. Filtrům SEKO MEDIUM odpovídají filtrační vložky označené 5", filtrům SEKO MAIOR odpovídají filtrační vložky označené 9 3/4" a 10". Filtrační vložky SUPREME 10" odpovídají vložkám MANTA ECOLOGICA 9 3/4".

Pěnová filtrační vložka má v porovnání s vložkou s návinem polypropylénového vlákna větší těsnost a tvárnost materiálu vložky. Nemůže u ní dojít k uvolnění nitek ani k prasknutí návinu.

Nabídka filtračních vložek je doplněna o filtr s aktivním uhlím a o změkčovací filtr s polyfosfátovou solí. Před tyto filtry je třeba předřadit filtr na vodu na zachycení mechanických nečistot, aby nedocházelo k jejich zanášení.

 • Filtr s aktivním uhlím: Odstranění zápachu, nepříjemných pachů a chutí způsobených organickými látkami. Odstranění chlóru.
 • Filtr s polyfosfátovou solí: Úprava (změkčení) vody, která není určena k pitným účelům. Pro nerovnoměrné dávkování polyfosfátů určené k ošetření ohřívačů, bojlerů a potrubí proti rzi a vodnímu kameni.

Mezi filtry na vodu jsou následující rozdíly

 • Provedení filtru na vodu (filtračního pouzdra) 9 3/4" s typovým označením OVV je osazeno odkalovacím ventilem sloužícím k pročištění omyvatelné filtrační vložky.
 • Provedení filtru na vodu (filtračního pouzdra) HOT je určeno pro filtraci horké vody do teploty 90 °C, stejné označení HOT mají i návinové filtrační vložky určené pro horkou vodu.
 • Filtr na vodu SYR FR nemá na rozdíl od typu DFR regulátor tlaku vytékající vody. Obě provedení se čistí ručně odkalením, při čištění se nemusí rozebírat, na nerezovém filtru umožňují zachycení nečistot o velikosti nad 90 mikronů. Jsou osazeny mosazným šroubením a závitem na připojení manometru.
  Vyšší pořizovací cena je kompenzována nulovými provozními náklady (není třeba kupovat filtrační vložky) a menší pracností při čištění.
 • Typ SYR DFR umožňuje mimo vlastní filtrace i snížení tlaku v rozvodu vody na hodnotu 1 až 6 barů a odstranění kolísání tlaku v rozvodu vody.

Čím menší mají filtrační vložky uvedenou hodnotu mikronů (mcr), tím menší (jemnější) nečistoty dokáží z vody odstranit. Čím méně nečistot voda obsahuje, tím déle filtr na vodu vydrží.
Při výběru optimální hodnoty mikronů u filtrační vložky je problém v tom, že není v silách "normálního člověka" zjistit velikost mechanických nečistot přítomných ve znečištěné vodě. Jako optimální se doporučuje cca 80 mikronů. Další možností je provést praktickou zkoušku zakoupením nejdříve jednorázové filtrační vložky, následné praktické vyzkoušení a v případě dosažení požadované účinnosti objednání provedení s vícenásobným použitím.
Nemůžeme Vám také sdělit, jaké množství nečistot filtrační vložka zachytí, než dojde ke zvýšení tlakové ztráty na hodnotu, kdy je nutná její výměna. Záleží na filtračních vlastnostech mechanických nečistot obsažených ve filtrované vodě. Dobré vlastnosti má např. jemný písek, špatné např. jíl.

Instalace filtru

Na jeden mechanický filtr na vodu lze připojit více spotřebičů (na jeden filtr s odpovídajícím průtokem lze bez problémů napojit i celý dům).
Na připojení je třeba použít spojovací materiál s rovným (ne kónickým) závitem. Instalaci filtru na vodu doporučujeme na přívod vody (za vodoměr u vodovodu, na výtlak čerpadla nebo před tlakovou nádobu domácí vodárny) nebo před jednotlivé spotřebiče (pračka, WC, myčka, ...).
Dostáváme často dotazy na možnost instalace filtru na vodu na sací potrubí povrchového čerpadla nebo domácí vodárny. Pokud čerpaná voda obsahuje mechanické nečistoty, tak ztráta v metrech dopravní výšky se bude postupně zvyšovat úměrně se zanesením filtru nečistotami. V případě zanešení filtru na sacím potrubí čerpadla tak dojde ke zvýšení hodnoty sací výšky, což při překročení hodnoty 7,5 m bude mít negativní vliv na jeho životnost.
Pokud filtr na vodu nainstalujete na výtlačné potrubí a zapomenete na jeho kontrolu, tak jeho zanesení poznáte podle snížení tlaku a průtoku v rozvodu vody, ale čerpadlu to ale neuškodí. Zanesení filtru umístěného na sání čerpadla poznáte až v případě, kdy čerpadlo přestane čerpat. Je proto na zvážení, zda je instalace na výtlak čerpadla je výhodnější než na jeho sání ...
Pokud instalujete filtr na vodu umožňující proplach filtrační vložky, tak je výhodné jeho umístění před tlakovou nádobu. Pokud vypnete čerpadlo a otevřete odtok proplachové vody z filtru, tak Vám ho voda z tlakové nádoby hezky propláchne ...
Přítomnost mechanických nečistot v čerpané vodě se dá omezit umístěním čerpadla nebo sacího koše v dostatečné vzdálenosti od dna vrtu/studny.

Klikněte zde pro více informací

Filtr na vodu Filter Aqua OVV 9 3/4 ", DN 3/4"

Na odstranění mechanických nečistot z vody filtrací, s odkalovacím ventilem a omyvatelnou CRL vložkou 50 mcr, připojení 3/4".

3140
Cena: 1 095 Kč  s DPH 905 Kč  bez DPH
Odložená platba Twisto Možnost odložení zaplacení
zboží až o 30 dnů
Množství: ks
Doprava:
viz stránka DOPRAVA

Od celkové ceny objednaného zboží 7000 Kč s DPH je doprava Českou poštou zdarma.

Od celkové ceny objednaného zboží 5000 Kč s DPH je doprava GLS zdarma.
Dostupnost: Skladem
Doručení: Do 2 pracovních dnů
Kód zboží: 1088
Vyrábí: Manta
Popis produktu
Parametry

Popis produktu

Použití:
- Na odstranění mechanických nečistot z vody filtrací (např. zákal, písek, rez).
- V domácnostech ochrana vodovodních baterií a dalších spotřebičů např. boileru, myčky, pračky.
- V průmyslu k ochraně čerpadel atd.
Při provozu je třeba počítat s postupným zanášením filtru a tím způsobeném postupném snižování průtoku.
Filtr neslouží k zachycení rozpuštěných látek a baktérií.

Technické informace
Nejdůležitější údaje jsou uvedeny na kartě PARAMETRY. Další informace získáte kliknutím na odkaz na NÁVOD.
Filtrace nečistot od 50 mikronů.
Konstrukce filtru:
- Hlava s převlečnou maticí a nádoba (čirá nebo neprůhledná) je z polypropylénu.
- Závity a odvzdušňovací ventil je z mosazi.
Filtry jsou vyráběny z netoxických materiálů. 
Filtr je osazen na spodní straně odkalovacím kuličkovým ventilem na odstranění nečistot. Po otevření ventilu proud vody odplaví usazeniny vytvořené na vnějším povrchu omyvatelné filtrační vložky. 
Interval čištění je podle obsahu nečistot ve filtrované vodě.
Maximální tlak: 6 barů.
Minimální teplota 5 °C, maximální teplota 50 °C.
Součástí dodávky je 1 ks klíče, 1 ks držák a 1 ks omyvatelné CRL filtrační vložky 50 mikronů, která má max. průtok 3 500 l/hod., materiálové provedení polyesterové vlákno + polypropylén a životnost max. 12 měsíců (každé 3 měsíce umýt). Proplach pomocí odkalovacího ventilu lze provádět pouze u omyvatelných filtračních vložek.

V případě použití nové vložky z nabídky příslušenství je nutno k ní dokoupit TĚSNÍCÍ ZÁSLEPKU.

Parametry

Průtok max.: 3.50 m3/hod.
Použití filtračních patron: Ano
Proplach - manuální: Ano
Filtrace částic nad: 50 mikronů
Tlak max.: 6 bar
Teplota max.: 50 °C
Připojovací rozměr: 3/4 palec
Příslušenství

Příslušenství

Filtrační vložka do filtru MANTA 5" CRL 50 mcr, se sítem

Filtrace od 50 mikronů, max. průtok 3 m3/hod., svíčkový filtr, s omyvatelnou vložkou.

Cena: 212 Kč  s DPH 175 Kč  bez DPH

Filtrační vložka do filtru MANTA 9 3/4" 150 mcr, nerezová

Filtrace od 150 mikronů, max. průtok 2,2 m3/hod., svíčkový filtr, opakovaně použitelná - omyvatelná.

Cena: 1 290 Kč  s DPH 1 066 Kč  bez DPH

Filtrační vložka do filtru MANTA 9 3/4" 60 mcr, nerezová

Filtrace od 60 mikronů, max. průtok 2,2 m3/hod., svíčkový filtr, opakovaně použitelná - omyvatelná.

Cena: 1 267 Kč  s DPH 1 047 Kč  bez DPH

Filtrační vložka do filtru MANTA 9 3/4" CFA 100 mcr, návinová

Filtrace od 100 mikronů, max. průtok 2 m3/hod., svíčkový filtr, na jedno použití.

Cena: 128 Kč  s DPH 106 Kč  bez DPH

SUPREME filtrační vložka CFA S-PS50 (do filtrů 9 3/4", 10 "), 50 mcr

Filtrace od 50 mikronů, svíčkový provázkový filtr, na jedno použití.

Cena: 100 Kč  s DPH 83 Kč  bez DPH

SUPREME filtrační vložka S-PP20 (do filtrů 10"), 20 mcr, pěnová

Filtrace od 20 mikronů, max. průtok 2 m3/hod., svíčkový filtr, na jedno použití.

Cena: 98 Kč  s DPH 81 Kč  bez DPH

SUPREME filtrační vložka S-PS1" (do filtrů 10"), 1 mcr

Filtrace od 1 mikronu, max. průtok 0,3 m3/hod., svíčkový filtr, na jedno použití.

Cena: 131 Kč  s DPH 108 Kč  bez DPH

SUPREME filtrační vložka S-PS10 (do filtrů 10"), 10 mcr

Filtrace od 10 mikronů, max. průtok 1,1 m3/hod., svíčkový filtr, na jedno použití.

Cena: 116 Kč  s DPH 96 Kč  bez DPH

SUPREME filtrační vložka S-PS20 (do filtrů 10"), 20 mcr

Filtrace od 20 mikronů, max. průtok 1,7 m3/hod., svíčkový filtr, na jedno použití.

Cena: 119 Kč  s DPH 98 Kč  bez DPH

SUPREME filtrační vložka S-PS5 (do filtrů 10"), 5 mcr

Filtrace od 5 mikronů, max. průtok 0,8 m3/hod., svíčkový filtr, na jedno použití.

Cena: 116 Kč  s DPH 96 Kč  bez DPH

Těsnící záslepka pro filtrační vložky AQUA OVV

Pro použití filtračních vložek pro FILTER AQUA OVV 9 3/4".

Cena: 11 Kč  s DPH 9 Kč  bez DPH
Dotaz na zboží

Dotaz na zboží "Filtr na vodu Filter Aqua OVV 9 3/4 ", DN 3/4""