Jak se vyhnout kritickým chybám při výběru čerpadla a domácí vodárny

Nákupní rádce

Filtry na vodu slouží k odstranění mechanických nečistot pomocí tlakové filtrace vody (filtry na vodu neodstraňují rozpuštěné látky, na zachycení některých z nich lze použít filtr s aktivním uhlím). Zda máte ve vodě mechanické nečistoty poznáte jednoduše. Natočte do nádoby vodu a nechte ji několik hodin stát. Pokud uvidíte na dně nádoby usazeninu, jsou to mechanické nečistoty odstranitelné filtrací.
Filtr na vodu se skládá z filtračního pouzdra a použité filtrační vložky, která může ale nemusí být součástí jeho dodávky. Voda na jedné straně vtéká do filtračního pouzdra, protéká filtrační vložkou (svíčkovým filtrem), na které dojde k zachycení nečistot, přefiltrovaná (čistá) voda vytéká druhou stranou z filtračního pouzdra.
Součástí dodávky filtračních pouzder filtrů na vodu mimo typu OVV s odkalovacím ventilem nejsou filtrační vložky. U každého typu filtračního pouzdra filtru na vodu jsou na kartě PŘÍSLUŠENSTVÍ uvedeny typy filtračních vložek, které lze do něj použít.
Filtry na vodu (vodní filtry) jsou dodávány s různými rozměry připojení vhodného pro většinu používaných potrubí. Filtry na vodu jsou z plastu, pouze filtr na vodu typ 3P 9 3/4", 2" a typ SYR DF a DFR má hlavu (horní část) z důvodu zajištění potřebné pevnosti z kovu (mosazi).

Filtr na vodu (vodní filtr) se vybírá podle

 • Požadovaného max. průtoku (filtr na vodu/filtrační pouzdro označené 5" - menší průtok, 9 3/4" a 10" - větší průtok, konkrétní hodnota průtoku závisí na typu použité filtrační vložky). Max. průtokem se rozumí součet průtoků z různých odběrných míst, ke kterým může současně dojít, např. napouštění vany a spotřeba myčky. Pokud zvolíte typ 9 3/4" nebo 10" s dimenzí odpovídající potrubí v místě instalace, neměli byste nic pokazit.
 • Rozměru připojení do potrubí (uvedeno v názvu zboží).
 • Teploty filtrované vody (studená - neoznačeno, HOT - horká).
 • Rozsahu velikosti zachycených nečistot (hodnota "mcr" u filtračních vložek na kartě PŘÍSLUŠENSTVÍ).

Filtrační vložky vhodné do daného pouzdra se vybírají podle

 • Nejmenší velikosti částic, které mají zachycovat (hodnota "mcr" = mikrony).
 • Průtoku (je uveden v popisu zboží nebo filtrační vložky).
 • Použití (u některých typů filtračních vložek) - na jedno použití nebo na vícenásobné (omyvatelné) s časovým omezením. Bez časového omezení lze používat nerezové filtrační vložky.

Filtrační vložky z nabídky lze použít do dříve prodávaných filtrů na vodu OPERA a SEKO. U filtrů OPERA je změna označení místo 9 3/4" nyní 10" a místo názvu výrobce OPERA je uvedeno SUPREME. Filtrům SEKO MEDIUM odpovídají filtrační vložky označené 5", filtrům SEKO MAIOR odpovídají filtrační vložky označené 9 3/4" a 10". Filtrační vložky SUPREME 10" odpovídají vložkám MANTA ECOLOGICA 9 3/4".

Pěnová filtrační vložka má v porovnání s vložkou s návinem polypropylénového vlákna větší těsnost a tvárnost materiálu vložky. Nemůže u ní dojít k uvolnění nitek ani k prasknutí návinu.

Nabídka filtračních vložek je doplněna o filtr s aktivním uhlím a o změkčovací filtr s polyfosfátovou solí. Před tyto filtry je třeba předřadit filtr na vodu na zachycení mechanických nečistot, aby nedocházelo k jejich zanášení.

 • Filtr s aktivním uhlím: Odstranění zápachu, nepříjemných pachů a chutí způsobených organickými látkami. Odstranění chlóru.
 • Filtr s polyfosfátovou solí: Úprava (změkčení) vody, která není určena k pitným účelům. Pro nerovnoměrné dávkování polyfosfátů určené k ošetření ohřívačů, bojlerů a potrubí proti rzi a vodnímu kameni.

Mezi filtry na vodu jsou následující rozdíly

 • Provedení filtru na vodu (filtračního pouzdra) 9 3/4" s typovým označením OVV je osazeno odkalovacím ventilem sloužícím k pročištění omyvatelné filtrační vložky.
 • Provedení filtru na vodu (filtračního pouzdra) HOT je určeno pro filtraci horké vody do teploty 90 °C, stejné označení HOT mají i návinové filtrační vložky určené pro horkou vodu.
 • Filtr na vodu SYR FR nemá na rozdíl od typu DFR regulátor tlaku vytékající vody. Obě provedení se čistí ručně odkalením, při čištění se nemusí rozebírat, na nerezovém filtru umožňují zachycení nečistot o velikosti nad 90 mikronů. Jsou osazeny mosazným šroubením a závitem na připojení manometru.
  Vyšší pořizovací cena je kompenzována nulovými provozními náklady (není třeba kupovat filtrační vložky) a menší pracností při čištění.
 • Typ SYR DFR umožňuje mimo vlastní filtrace i snížení tlaku v rozvodu vody na hodnotu 1 až 6 barů a odstranění kolísání tlaku v rozvodu vody.

Čím menší mají filtrační vložky uvedenou hodnotu mikronů (mcr), tím menší (jemnější) nečistoty dokáží z vody odstranit. Čím méně nečistot voda obsahuje, tím déle filtr na vodu vydrží.
Při výběru optimální hodnoty mikronů u filtrační vložky je problém v tom, že není v silách "normálního člověka" zjistit velikost mechanických nečistot přítomných ve znečištěné vodě. Jako optimální se doporučuje cca 80 mikronů. Další možností je provést praktickou zkoušku zakoupením nejdříve jednorázové filtrační vložky, následné praktické vyzkoušení a v případě dosažení požadované účinnosti objednání provedení s vícenásobným použitím.
Nemůžeme Vám také sdělit, jaké množství nečistot filtrační vložka zachytí, než dojde ke zvýšení tlakové ztráty na hodnotu, kdy je nutná její výměna. Záleží na filtračních vlastnostech mechanických nečistot obsažených ve filtrované vodě. Dobré vlastnosti má např. jemný písek, špatné např. jíl.

Instalace filtru

Na jeden mechanický filtr na vodu lze připojit více spotřebičů (na jeden filtr s odpovídajícím průtokem lze bez problémů napojit i celý dům).
Na připojení je třeba použít spojovací materiál s rovným (ne kónickým) závitem. Instalaci filtru na vodu doporučujeme na přívod vody (za vodoměr u vodovodu, na výtlak domácí vodárny nebo čerpadla) nebo před jednotlivé spotřebiče (pračka, WC, myčka, ...).
Dostáváme často dotazy na možnost instalace filtru na vodu na sací potrubí povrchového čerpadla nebo domácí vodárny. Pokud čerpaná voda obsahuje mechanické nečistoty, tak ztráta v metrech dopravní výšky se bude postupně zvyšovat úměrně se zanesením filtru nečistotami. V případě zanešení filtru na sacím potrubí čerpadla tak dojde ke zvýšení hodnoty sací výšky, což při překročení hodnoty 7,5 m bude mít negativní vliv na jeho životnost.
Pokud filtr na vodu nainstalujete na výtlačné potrubí a zapomenete na jeho kontrolu, tak jeho zanesení poznáte podle snížení tlaku a průtoku v rozvodu vody, ale čerpadlu to ale neuškodí. Zanesení filtru umístěného na sání čerpadla poznáte až v případě, kdy čerpadlo přestane čerpat. Je proto na zvážení, zda je instalace na výtlak čerpadla je výhodnější než na jeho sání ...
Pokud instalujete filtr na vodu umožňující proplach filtrační vložky, tak je výhodné jeho umístění před tlakovou nádobu. Pokud vypnete čerpadlo a otevřete odtok proplachové vody z filtru, tak Vám ho voda z tlakové nádoby hezky propláchne ...
Přítomnost mechanických nečistot v čerpané vodě se dá omezit umístěním čerpadla nebo sacího koše v dostatečné vzdálenosti od dna vrtu/studny.

Klikněte zde pro více informací

Filtr na vodu OM MV 101, 3/4", s tlakoměrem

Na filtraci pitné vody (odstranění mechanických nečistot) s odkalovacím ventilem, tlakoměrem a nerezovou vložkou 80 mcr, max. průtok 2,2 m3/hod.

5246
5247
Cena: 1 082 Kč  s DPH 894 Kč  bez DPH
Odložená platba Twisto Možnost odložení zaplacení
zboží až o 30 dnů
Množství: ks
Doprava:
viz stránka DOPRAVA

Od celkové ceny objednaného zboží 7000 Kč s DPH je doprava Českou poštou zdarma.

Od celkové ceny objednaného zboží 5000 Kč s DPH je doprava GLS zdarma.
Dostupnost: Skladem
Doručení: Do 2 pracovních dnů
Kód zboží: 251
Vyrábí: Logo_om
Popis produktu
Parametry

Popis produktu

Použití:

 • Na filtraci studené pitné vody (odstranění mechanických nečistot, např. zákal, písek, rez, nad velikost 80 mikronů) v rozvodech rodinných domů a bytů.
 • V případě, kdy nechcete průběžně kupovat jednorázové filtrační vložky.

Filtr neumožňuje zachycení rozpuštěných chemických látek a baktérií.

Technické informace
Nejdůležitější údaje jsou uvedeny na kartě PARAMETRY.
Filtrace nečistot od 80 mikronů.
Součástí balení je montážní klíč a tlakoměr.
Velikost připojení: 3/4", mosazné vnitřní závity.
Nerezová filtrační vložka umožňující zachycení nečistot s velikostí nad 80 mikronů (mcr), což je dostatečná účinnost pro většinu aplikací. Filtrační vložku lze vyjmout a vyčistit. Není třeba kupovat novou.
Průtok 2 200 l/h.
Teplota od 5 do max. 40 °C.
Tlak max. 8 barů.
Čištění filtru se provádí ručně otočením černé matice na hlavě filtru, nečistoty nanesené na nerezovém filtru se odstraní odtékající vodou. Filtr se při čištění nemusí rozebírat. Interval čištění je závislý na obsahu nečistot ve vodě a objemu filtrované vody.

Parametry

Průtok max.: 2.20 m3/hod.
Použití filtračních patron: Ne
Proplach - manuální: Ano
Proplach - poloautomatický: Ne
Proplach - automatický: Ne
Filtrace částic nad: 80 mikronů
Tlak max.: 8 bar
Teplota max.: 40 °C
Připojovací rozměr: 3/4 palec
Dotaz na zboží

Dotaz na zboží "Filtr na vodu OM MV 101, 3/4", s tlakoměrem"