Jak se vyhnout kritickým chybám při výběru čerpadla a domácí vodárny

Nákupní rádce

Postup při výběru

  • Podle způsobu ovládání dávkovacího čerpadla (manuální/externí) si vybereme typovou řadu.
  • Podle dávkovaného objemu si stanovíme požadovaný max. výkon dávkovacího čerpadla. Dávkování lze provádět kontinuálně nebo šaržovitě. V případě kontinuálního dávkování např. 5 l/hod. volíme dávkovací čerpadlo o max. výkonu cca 6 l/hod. V případě šaržovitého dávkování např. 5 l za 10 min. volíme dávkovací čerpadlo o max. výkonu cca 35 l/hod. (5 l krát 6). Doporučujeme hodnotu provozního výkonu na úrovni cca 75 až 90 % maximálního. V případě dávkování zplyňujících kapalin volíme IWAKI EWN ...A.
    Upozorňujeme, že max. výkon udávaný výrobcem se vztahuje k udané hodnotě max. tlaku ve výtlačném potrubí. Je tedy třeba počítat s tím, že pokud tento tlak nebude při provozu dosažen, bude výkon dávkovacího čerpadla větší, než udaná hodnota. Z tohoto důvodu je třeba v případě požadavku přesného dávkování provést po instalaci kalibraci dávkovacího čerpadla.
  • Podle charakteru dávkované kapaliny je třeba zvolit materiálové provedení.

Nastavení výkonu

Nastavení dávkovacího výkonu je možno obecně provádět změnou frekvence nebo změnou délky zdvihu membrány nebo kombinací obou změn. Některé (levnější) typy mají možnost regulace pouze změnou frekvence zdvihu membrány.
Upozorňujeme, že max. výkon udávaný výrobcem se vztahuje k udané hodnotě max. tlaku ve výtlačném potrubí. Je tedy třeba počítat s tím, že pokud tento tlak nebude při provozu dosažen, bude výkon dávkovacího čerpadla větší, než udaná hodnota. Z tohoto důvodu je třeba v případě požadavku přesného dávkování provést kalibraci dávkovacího čerpadla.
Pokud je v parametrech dávkovacího čerpadla uvedena výtlačná nebo sací výška v metrech, jedná se o hodnotu odpovídající vlastnostem vody (10 m odpovídá cca 1 baru). V případě použití jiné kapaliny s odlišnými vlastnostmi je třeba vycházet z hodnoty tlaku na výstupu z dávkovacího čerpadla a výtlačnou výšku vypočítat na stránce VÝPOČET DOPRAVNÍ VÝŠKY.
Pozor - většina dávkovacích čerpadel má sací výšku jen o něco větší jak 1 m. Čím větší je hodnota hustoty a viskozity, tím menší je hodnota sací výšky.

Rozdíly mezi typovými řadami

Všechna čerpadla IWAKI splňují normu RoHS II (nejsou použity škodlivé prvky).

  • Řada ES dávkovacích čerpadel IWAKI - VÝROBA JE UKONČENA, náhrada řada EJ.
  • Řada EJ dávkovacích čerpadel IWAKI - dávkovací čerpadla určená pro aplikace, kde se ocení dlouhá životnost čerpadla. Řízení výkonu dávkování je pouze pomocí frekvence zdvihu (hodnota na displeji) bez možnosti regulace výšky zdvihu. Materiálové provedení je v kombinaci PVC/FKM. Zapínání se provádí manuálně nebo pomocí externího ovládání pomocí pulzů (1:1). Čerpadlo je vybaveno konektorem, který lze využít pro externí pulzní ovládání, nebo pro připojení indikace min. hladiny dávkované kapaliny (ochrana proti chodu na sucho) a pro externí ovládání START/STOP. Spojení obvodu způsobí zastavení dávkování.
  • Řada EWN-R dávkovacích čerpadel IWAKI - dávkovací čerpadla jsou vybavena LCD displejem a konektory pro externí ovládání pomocí pulzního signálu s možností násobení a dělení nebo proudové smyčky 4 - 20mA. Nastavení dávkovacího výkonu je možno provádět změnou frekvence (max. 360 zdvihů/min.) a délky zdvihu membrány. V případě požadavku zamezení provádění změn nastavení nepovolanou osobou je možnost uzamčení klávesnice. Mají neuvěřitelnou životnost, jsou určena pro použití nejen v úpravnách a čistírnách vod, ale i v různých průmyslových zařízeních, kde je třeba mimo ručního i externí ovládání chodu.
  • Řada EWN ...A dávkovacích čerpadel IWAKI - dávkovací čerpadla jsou vzhledem k řadě EWN-R vybavena navíc automatickým odvzdušněním a jsou určena pro dávkování zplyňujících kapalin (dochází u nich k vývinu plynu). Speciální dávkovací čerpadla na dezinfekci - chlorování vody dávkováním chlornanu sodného, SAVA pro domácnosti, rodinné domy, hotely, penziony, průmysl a malé obce. Tento typ dávkovacího čerpadla je nabízen také jako sestava na dezinfekci vody s impulsním vodoměrem a dalším příslušenstvím, viz naše nabídka.

Proporcionální dávkování

V případě požadavku proporcionálního dávkování kapalin do vody nabízíme na řízení dávkovacích čerpadel IWAKI IMPULSNÍ VODOMĚRY. Bez ohledu na aktuální průtok je zajištěna rovnoměrnost dávkování (do jednotkového objemu je vždy nadávkován nastavený objem činidla).

Klikněte zde pro více informací

Souprava na chlorování - dezinfekci vody s automat. odvzdušněním

Dávkování chlornanu sodného nebo SAVO do potrubí s max. průtokem vody 3,5 m3/hod. Dávkovací čerpadlo IWAKI + vstřikovací zpětný ventil + pulsní vodoměr + propojovací kabel s konektorem.

2427
Cena: 32 942 Kč  s DPH 27 225 Kč  bez DPH
Odložená platba Twisto Možnost odložení zaplacení
zboží až o 30 dnů
Množství: ks
Doprava:
ZDARMA
Dostupnost: Skladem
Kód zboží: dezvod35
Hmotnost: 2.80 kg
Vyrábí: Logo-iwaki
Popis produktu
Parametry

Popis produktu

Použití:
- Chlorace (desinfekce) vody pro domácnosti, rodinné domy, hotely, penziony, průmysl a malé obce.
- Dávkování nastavené dávky chlornanu sodného (NaClO) nebo přípravku SAVO Original do jednotkového objemu vody bez ohledu na aktuální průtok (spotřebu) vody (proporcionální dávkování).
- Inteligentní dávkování. Jakmile pustíte vodu, vodoměr dodá impuls dávkovacímu čerpadlu, které ihned začne dávkovat desinfekci. Jak se voda zastaví, dávkovací čerpadlo se ihned vypne.
- Při tlaku vody v potrubí do 8 barů.
- Max. průtok vody je vždy dán pouze použitým typem impulsního vodoměru.

Součástí dodávky je:
- Dávkovací čerpadlo IWAKI EWN-B11VCERA, max. 1,8 l/hod., připojení 6x4 mm hadičky.
- IWAKI tlakový zpětný ventil  PVC/FKM - VC (CA-1VC-4x6, šroubení G1/2" a G3/8").
- IWAKI 5-kolíková PIN DIN zástrčka bez kabelu.
- Impulsní vodoměr CFI 1" (4 impulsy/l). Závitové připojení 1".

K soupravě je možno dále objednat na kartě PŘÍSLUŠENSTVÍ:
- Hadička PE 4x6 (potřebný počet metrů podle Vašich potřeb) na propojení dávkovacího čerpadla s tlakovým zpětným ventilem, případně na propojení sacího koše nebo sací jednotky s dávkovacím čerpadlem.
- IWAKI sací koš se zpětnou klapkou a zátěží FS 6x4. Sací koš není osazen plovákovým spínačem chránícím dávkovací čerpadlo proti chodu na sucho.
- Podle výšky přepravního obalu dávkované kapaliny: Sací jednotka – PVC/FKM, ponor 570 mm, 6x4 (kanystr) nebo sací jednotka – PVC/FKM, délka 1 350 mm, 6x4 (kontejner). Obě sací jednotky jsou osazeny plovákovým spínačem chránícím dávkovací čerpadlo proti chodu na sucho.
- IWAKI 4-kolíková PIN DIN bez kabelu. Propojení plovákového spínače umístěného na sací jednotce s dávkovacím čerpadlem (ochrana dávkovacího čerpadla proti chodu na sucho).

Termín dodání
U některých typů vodoměru, který je součástí dodávky, může být termín dodání cca 2 až 3 týny.

Výhody soupravy na dezinfekci vody:
- Svým výkonem vyhovuje pro široký rozsah použití.
- Jednoduchá montáž. Hadičkou se propojí sací souprava a tlakový zpětný ventil s dávkovacím čerpadlem (nasunutí na trn a dotažení aretace). Na kablík z impulsního vodoměru se nainstaluje 5-kolíková PIN DIN zástrčka a na kablík ze sací jednotky 4-kolíková PIN DIN zástrčka. Zástrčky se zasunou do odpovídajících konektorů v dávkovacím čerpadle. Po připojení k 230 V se zapne čerpadlo a provede nastavení výkonu pomocí zdvihu plunžru (na 50%).
- Maximální provozní spolehlivost. Firma IWAKI zkonstruovala tímto typem dávkovací čerpadlo s mimořádnou provozní spolehlivostí a životností. Vzhledem k automatickému odvzdušnění nemůže dojít k přerušení dávkovaní dezinfekčního činidla. Protože roztok chlornanu sodného a Sava se rozkládá za vzniku plynu, dochází u "normálního" dávkovacího čerpadla k jeho zavzdušnění - čerpadlo normálně pracuje, ale nedávkuje!!!
Pokud využijete možnost zamknutí klávesnice, zabráníte komukoliv změnit nastavené dávkování. Jaké důsledky by mohlo mít přerušení dávkování dezinfekce vody nebo změna dávky není třeba ani uvádět ...

Technické informace čerpadlo
Nejdůležitější údaje jsou uvedeny na kartě PARAMETRY. Další informace získáte kliknutím na odkaz na PROSPEKT a na NÁVOD.
LCD displej.
Automatický odvzdušňovací ventil.
Max. 360 zdvihů/min.
Objem jednoho zdvihu je 0,08 ml při zdvihu plunžru 100 %. Regulace objemu je možná od 0,04 do 0,08 ml.
Regulace výkonu podle volby délky zdvihu a počtu zdvihů.
Ruční a externí ovládání, které je možno provádět pomocí pulzního signálu s možností násobení a dělení nebo proudové smyčky 4 - 20 mA.
V případě požadavku zamezení provádění změn nastavení nepovolanou osobou je možno provést uzamčení klávesnice.
Neuvěřitelná životnost a provozní spolehlivost.
Materiálové provedení:
- Hlava čerpadla PVC.
- Membrána EPDM s povlakem PTFE.
- Koule keramika.
- Sedla a o-kroužek FKM.
Čerpadlo je osazeno vstupem pro hladinový spínač na ochranu proti chodu na sucho (při poklesu hladiny dávkované kapaliny na min. úroveň dojde k vypnutí čerpadla). V případě jeho využití doporučujeme na jeho připojení objednání 4-kolíkové PIN DIN zástrčky, kterou najdete spolu s ostatním příslušenstvím na kartě PŘÍSLUŠENSTVÍ.
Z důvodu zajištění přesnosti dávkování a zamezení toku vody z potrubí do dávkovacího čerpadla (když nebude odběr vody a z tohoto důvodu nebude dávkována dezinfekce) je třeba vždy použít tlakový zpětný ventil.
Všechna čerpadla IWAKI splňují normu RoHS II (nejsou použity škodlivé prvky).

Nastavení výkonu dávkovacího čerpadla
Postupem popsaným na straně 53 v návodu se provede naprogramování dělitele. Pro přípravek SAVO Original se nastaví jedna dávka na 10 impulsů, což při použití kteréhokoliv typu impulsního vodoměru s 4 impulsy/l představuje 1 dávku na 2,5 l vody (dávka 16 ml SAVO/m3 vody při 50% délce zdvihu). Při použití komerčního chlornanu sodného o koncentraci 150 g aktivního chloru na 1 kg roztoku (15% hm.) se nastaví jedna dávka na 20 impulsů, což při použití kteréhokoliv typu impulsního vodoměru s 4 impulsy/l představuje 1 dávku na 5 l vody (dávka 8 ml 15% chlornanu sodného/m3 vody při 50% délce zdvihu).
Doporučujeme provést kontrolu výkonu změřením objemu nadávkovaného dezinfekčního činidla (tlakový zpětný ventil se vložíte do nádobky a pustíte vodu, následně si na vodoměru změříte objem vody a v nádobce objem nadávkovaného dezinfekčního činidla).
Max. průtok vody pro dávkovací čerpadlo IWAKI EWN-B11VCERA (100% zdvih) při dávkování přípravku SAVO je cca 80 m3/hod., při dávkování 15% chlornanu sodného je cca 160 m3/hod.

Technické informace impulsní vodoměr
Závitový impulsní vodoměr.
Standardní provedení: 4 impulsy na 1 litr. Impulsními vodoměry lze ovládat všechna dávkovací čerpadla vybavená externím pulsním ovládáním.

Parametry

Napětí: 230 V
Max. příkon: 20 W
Počet zdvihů za min. max.: 360
Princip: elektromagnetická
Počet dávkovacích kapalin max.: 1
Krytí: IP65
Řízení chodu čerpadla: na čerpadle + externí (pulzní/4-20 mA)
Sací výška max.: 1.20 m
Průtok max.: 1.80 l/hod.
Tlak na výtlaku max.: 1 MPa
Připojení čerpadla: hadička
Dimenze připojení - sání: hadička 4x6 DN
Dimenze připojení - výtlak: hadička 4x6 DN
Charakter čerpané kapaliny: kyselá
Matriálové provedení - hlava: PVC
Materiálové provedení - membrána: EPDM s povlakem PTFE
Materiálové provedení - koule: keramika
Materiálové provedení - sedla: FKM
Materiálové provedení - o-kroužek: FKM
Hmotnost: 2.80 kg
Záruka: 24 měsíce
Příslušenství

Příslušenství

Hadička PE 6x4

Pro dávkovací čerpadla s připojením sání a výtlaku 6x4.

Cena: 21 Kč  s DPH 17 Kč  bez DPH

IWAKI sací koš se zpětnou klapkou a zátěží FS-6x4

Pro připojení hadičky 6x4, se sítkem

Cena: 2 240 Kč  s DPH 1 851 Kč  bez DPH

Sací jednotka jednoplováková, připojení hadičky 6x4

Pro dávkování chemikálií z kontejnerů, délka 1,35 m, ochrana proti chodu na sucho.

Cena: 6 550 Kč  s DPH 5 413 Kč  bez DPH

Sací jednotka jednoplováková, připojení hadičky 6x4

Pro dávkování chemikálií z kanystrů, max. ponor 0,57 m, ochrana proti chodu na sucho.

Cena: 6 408 Kč  s DPH 5 296 Kč  bez DPH

Zástrčka 4-kolíková PIN DIN, bez kabelu

K připojení indikace minimální hladiny dávkované kapaliny k dávkovacíu čerpadlu

Cena: 1 096 Kč  s DPH 906 Kč  bez DPH
Dotaz na zboží

Dotaz na zboží "Souprava na chlorování - dezinfekci vody s automat. odvzdušněním"