Jak se vyhnout kritickým chybám při výběru čerpadla a domácí vodárny

Nákupní rádce

Při kompletaci různých spojek a trnů s čerpadly nebo s hadicí je vždy třeba věnovat pozornost dimenzi připojení, která se většinou udává v starých jednotkách, např. 3/4" (Coul), nebo v nových jako vnitřní průměr DN, přepočet je uveden níže.
Při propojení je třeba vždy použít vnější a vnitřní závit o stejné dimenzi (pro laiky - vnější závit se nachází např. na šroubu, vnitřní např. na matce). Provedení závitu (vnitřní/vnější) je uvedeno v popisu zboží, v prospektech čerpadel nebo je většinou patrné i z fotografie zboží. Na kartě PŘÍSLUŠENSTVÍ najdete položky, které se hodí k dané nabídce. Pokud se Vám z různých důvodů nepodaří armaturu správně vybrat - nezoufejte. Ve všech železářstvích jsou k dispozici různé přechodky nebo redukce.
Příklad:
Do čerpadla s vnitřním závitem 1 1/2" (což může být uvedeno také jako 6/4") lze našroubovat spojku bajonetovou s vnějším závitem 6/4". K ní je možno použít protikus - spojku bajonetovou na připojení hadice. Její dimenzi volíme podle hadice. 

Připojení hadice k čerpadlu

Lz použít bajonetové spojky (lze kdykoliv jednoduše rozpojit) nebo trnu (pevné spojení). V případě potřeby usnadnění nasunutí hadice na trn ji ponořte na chvíli do horké vody.
Bajonetovou spojku se závitem nebo trn s vnějším závitem lze použít pouze u čerpadla s vnitřním závitem, trn s maticí pouze u čerpadla s vnějším závitem.
Dimenze bajonetové spojky se závitem musí souhlasit s dimenzí závitu na čerpadle. Bajonetová spojka na připojení hadice se vybere podle dimenze Vaší stávající nebo objednané hadice, její dimenze může být stejná nebo menší než bajonetové spojky se závitem. Tímto způsobem lze provést redukci výtlaku čerpadla.
Dimenze hadicového trnu musí souhlasit s dimenzí závitu na čerpadle a hadicový trn musí být vhodný pro dimenzi Vaší stávající nebo objednané hadice.
Pokud se u hadice udává rozměr v Coulech ( "), jedná se o její vnitřní průměr.

Spojení dvou hadic

Na rozebíratelné spojení dvou hadic ze použít např. dvou kusů "spojky bajonetové na připojení hadice" nebo dvou kusů "spojky pevné C52 (nebo B75)" o stejné dimenzi, jako má hadice.
Pokud použijete "spojky bajonetové na připojení hadice", můžete mezi sebou propojit hadice různých průměrů (světlosti).

Označení závitů

  • R - vnější závit
  • Rp - vnitřní závit

Přepočet nových a starých jednotek

(číslo za DN odpovídá vniřnímu průměru v mm, DN20 má tedy vnitřní průměr 20 mm)

DN10 - 3/8"
DN15 - 1/2"
DN20 - 3/4"
DN25 - 1"
DN32 - 1 1/4" (5/4")
DN40 - 1 1/2" (6/4")
DN50 - 2"
DN65 - 2 1/2"
DN80 - 3"

Klikněte zde pro více informací

Spojka bajonetová na připojení hadice 1/2" až 6/4"

Materiálové provedení mosaz. Možnost použití i jako redukce.

325
Doprava:

Od celkové ceny objednaného zboží 7000 Kč s DPH je doprava Českou poštou zdarma.

Od celkové ceny objednaného zboží 5000 Kč s DPH je doprava GLS zdarma.
Popis produktu

Popis produktu

Použití:

  • Pro připojení hadice ke spojce bajonetové s vnějším nebo vnitřním závitem (jako protikusu), kterou najdete na kartě PŘÍSLUŠENSTVÍ.
    Na spojku bajonetovou se závitem se může použít spojka bajonetová na připojení hadice o stejné nebo kterékoliv menší dimenzi (ne větší). Spojka bajonetová na připojení hadice se může také použít k redukci dimenze hadice.
    Příklad:
    Ke spojce bajonetové se závitem 6/4" lze připojit spojku bajonetovou na připojení hadice 6/4" ale i např. 5/4" a menší. Nelze ale kombinovat spojku bajonetovou se závitem 5/4" se spojkou bajonetovou na připojení hadice 6/4".
  • Dvě spojky bajonetové na připojení hadice lze také použít na rozebíratelné spojení dvou hadic o stejné nebo různé dimenzi. 

Spojka bajonetová na připojení hadice GEKA PLUS se vybírá podle hadice, spojka bajonetová se závitem se vybírá podle dimenze vnitřního/vnějšího závitu výtlaku čerpadla.
V případě snížení vnitřního průměru výtlaku čerpadla je třeba počítat s tím, že dojde ke snížení hodnoty průtoku. Míra snížení průtoku je závislá na rozdílu původního a redukovaného vnitřního průměru.
Pokud si vypočítáte hodnotu dopravní výšky odpovídající redukovanému výtlaku (stránka VÝPOČET DOPRAVNÍ VÝŠKY, přesný výpočet), z charakteristiky čerpadla zjistíte hodnotu průtoku.

Příslušenství

Příslušenství

Spojka bajonetová s vnějším závitem 1", 5/4" a 6/4"

Materiálové provedení mosaz, možnost použití i jako redukce. Pro čerpadla s vnitřním závitem na výtlaku.

Cena: od 96 Kč  s DPH 79 Kč  bez DPH

Spojka bajonetová s vnitřním závitem 1" a 5/4"

Materiálové provedení mosaz, možnost použití i jako redukce. Pro čerpadla s vnějším závitem 1" a 5/4".

Cena: od 105 Kč  s DPH 87 Kč  bez DPH
Dotaz na zboží

Dotaz na zboží "Spojka bajonetová na připojení hadice 1/2" až 6/4""